SZKOŁA PODSTAWOWA W WIERZCHOWIE


Dyrekcja

Grono pedagogiczne

Dokumenty szkolne

Podręczniki w r. szk. 2013-2014 w Wierzchowie

Podręczniki w r. szk. 2013-2014 w Bukowie

Plan lekcji 2012-2013

Informacje dla rodziców

Wydarzenia z życia szkoły

Archiwum wydarzeń

Uczniu poćwicz!

Publikacje nauczycieli

Organizacje szkolne i koła zainteresowań

PROJEKT ZŁAP WIATR W POMORSKIE WIATRY WIEDZY

BLOG SKO


BLOG WIERZCHOWO NA SPORTOWO

Rok szkolny 2013/2014

Zakończenie roku szkolnego 2013/2014

27 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego. Klasy VI przygotowały montaż słowno muzyczny na pożegnanie szkoły podstawowej. Najlepsi uczniowie otrzymali oprócz świadectw z wyróżnieniem nagrody książkowe. Absolwentem roku oraz sportowcem roku została Wiktoria Krause. Rodzice uczniów wyróżnionych z klas III i VI otrzymali listy gratulacyjne. Nie obyło się też bez podziękowań zarówno dla wychowawców jak i rodziców zaangażowanych w pracę na rzecz szkoły. Nagrodzeni zostali również uczniowie zaangażowani w pracę Samorządu Uczniowskiego oraz Szkolnego Koła PCK Pani Dyrektor wręczyła uczniom, którzy zdali egzamin, karty rowerowe, a na koniec został rozstrzygnięty konkurs na najlepszą klasę - zwycięzcą została kl. VIc
patrz zdjęcia Wierzchowo
patrz zdjęcia Bukowo

Wycieczka i piknik pożegnalny klas VI a i c

24 czerwca klasy VI a i c wybrały się na do Człuchowa na plażę przy ośrodku Viking
patrz zdjęcia

Wycieczka do Słowińskiego Parku Narodowego

Jedenaścioro uczniów kl.IV – VI zakończyło rok szkolny udziałem w wycieczce do Słowińskiego Parku Narodowego. Wyprawę rozpoczęliśmy wraz z opiekunkami: panią Iwoną Klinger i Justyną Kaczyńską, o godzinie 6.00, a do Wierzchowa wróciliśmy o 20.30. Wyjazd obfitował w niezapomniane atrakcje: na początek zwiedzanie ekspozycji Muzeum Przyrodniczego w Smołdzinie, później lekcja „Wokół kuchennego pieca, czyli co jedli Słowińcy?”. Uczniowie osobiście formowali bochny chleba z ciasta, które przygotowane zostało według prawdziwej słowińskiej receptury. Później skosztowaliśmy własnych wypieków, smarując gorące kromki własnoręcznie ubitym masłem. Zanim jednak zasiedliśmy do wspólnego stołu, zabraliśmy się do krojenia warzyw na … zupę kartoflankę. Była pyszna! Oprócz smakowitych kąsków stołu, zasmakowaliśmy także w historiach, które opowiadała nam pani przewodnik Gabryela Włodarska-Koszutowska. Skansen w Klukach, dawnej siedzibie Słowińców, nadal tętni życiem. Po wizycie w Klukach, z pełnymi brzuchami, chętnie ruszyliśmy na wydmy z przewodnikiem, panem Adamem Koszutowskim. Przejście nad brzeg morza było sporym wyzwaniem, ale opłaciło się – widok był wspaniały! W drodze powrotnej znad wydm czekała nas jeszcze wizyta w latarni w Czołpinie. Na zakończenie wycieczki wróciliśmy do Kluk na smaczny obiad w karczmie. Wyprawa udała się wspaniale! Dopisywały nam nie tylko humory, ale i cudowna pogoda!
patrz zdjęcia

Bezpieczne wakacje

A KCJA W RAMACH PROFILAKTYKI „BEZPIECZNE WAKACJE”
W związku ze zbliżającymi się wakacjami funkcjonariusze Straży Gminnej w Człuchowie 3 czerwca przeprowadzili działania profilaktyczne „Bezpieczne wakacje”. Szczegółowa tematyka dotyczyła bezpieczeństwa w czasie wakacji w różnych miejscach (dom, plac zabaw, kąpielisko itp. ). Funkcjonariusze przypomnieli uczniom jak postępować z obcym zwierzęciem, jak chronić się przed ugryzieniem oraz przekazali informację na temat : „Jak uniknąć poparzeń rośliną, zwaną barszczem Sosnowskiego, jak ją rozpoznać i co zrobić, gdy dojdzie do oparzeni”. Na zakończenie tej ciekawej prezentacji każdy pierwszak otrzymał prezent (odblaski, notesy, breloczki ,notesy i cukierki). Dziękujemy przedstawicielom straży gminnej za cenne wiadomości oraz za otrzymane upominki.

Wizyta u Garncarza

Dnia 4.06.2014r. uczniowie klas Ib, IIa, IIb, IIb wyli z wizytą u garncarza w miejscowości Sokole koło Polnicy. Cudownie spędzili czas na zajęciach edukacyjnych. Były to manualne zajęcia ceramiczne, Wykonane gliniane przedmioty zabrali ze sobą a samodzielnie ukształtowane garnki, wazony i skarbonki zostaną wypalone i przywiezione dzieciom pod koniec roku szkolnego. Potem uczestniczyli w przejażdżce wozem konnym. Na koniec wszyscy posilili się pieczonymi kiełbaskami. Pełni wrażeń i prezentów wrócili do szkoły
patrz zdjęcia

Olimpiada o zdrowiu

Tegoroczna Szkolna Olimpiada Wiedzy o Zdrowiu odbyła się w czerwcu pod hasłem „Zdrowym być- zdrowiej żyć”. W olimpiadzie brało udział 19 uczniów z klas IV – VI. Celem olimpiady było poszerzenie wiadomości na temat zdrowego stylu życia, kształtowanie pozytywnych zachowań prozdrowotnych oraz doskonalenie umiejętności podejmowania decyzji sprzyjających zdrowiu, itp. Uczniowie musieli również wykazać się tematyką dotyczącą historii Polskiego Czerwonego Krzyża oraz zagadnień dotyczących udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
Zwycięzcami olimpiady zostali uczniowie:
I miejsce –Malwina Milkowska kl. Va
II miejsce –Julianna Kubalewska kl. IVa
III miejsce –Patrycja Bosiacka kl. IVa
GRATULUJEMY!
patrz zdjęcia

Koncert muzyki etnicznej

patrz zdjęcia

Konkurs pięknego czytania

patrz zdjęcia

Odlewy gipsowe

patrz zdjęcia

Dzień Dziecka

Uczennice IIa Gimnazjum zorganizowały dla uczniów klas I-III rozgrywki i zabawy z okazji Dnia Dziecka
patrz zdjęcia

Pasowanie na czytelnika

W ostatni piątek maja uczniowie klasy I stali się oficjalnie czytelnikami biblioteki szkolnej. Po wysłuchaniu wierszy recytowanych przez uczniów klas IV i V pierwszoklasiści powiedzieli wierszyki o książkach oraz zaśpiewali piosenkę. Pasowania dokonał pani wicedyrektor. Maluchy złożyły przysięgę wzorowego czytelnika i złożyły podpisy na kartach czytelniczych. Otrzymały słodki batonik oraz gadżety szkolne.
patrz zdjęcia

Dzień książki

Koniec kwietnia i maj to czas, w którym swoje święta mają książki, biblioteki oraz bibliotekarze. Wszystkie te okazje w naszej szkole zostały zebrane w jedno 27 maja na apelu przygotowanym przez klasę VIa pod okiem Magdaleny Chuć. Uczniowie przeprowadzili "sąd nad książką" z przymrużeniem oka - w mowie końcowej sędzia zobligował wszystkich do odwiedzania bibliotek i czytania książek.
patrz zdjęcia

Dzień Matki

W Kościele pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Wierzchowie w dniu 26 maja 2014r. kl. IIa SP w Wierzchowie przestawiła, z okazji Dnia Matki, MONTAŻ SŁOWNO – MUZYCZNY, POD HASŁEM ,, MATCE BOŻEJ I NASZYM MAMUSIOM ” Program ten poświęcono ku czci Matce Bożej i wszystkim mamom ziemskim. Słowami poezji, pieśni i piosenek uczniowie wyrazili swoją MIŁOŚĆ, WDZIĘCZNOŚĆ I SZACUNEK Matce Bożej, własnym Mamusiom i wszystkim Matkom na świecie.
patrz zdjęcia
26 maja 2011r. najmłodsi uczniowie naszej szkoły zaprosili swoje Mamusie na ten szczególny dzień. Dzieci słowem, muzyką i tańcem wyraziły miłość do swoich mam. Każde z dzieci powiedziało wiersz, w którym były zawarte życzenia i podziękowania za wieloletni trud, jaki mamusie wkładają w wychowanie swoich pociech. Na koniec maluchy zatańczyły polkę oraz wręczyły własnoręcznie wykonane upominki. Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku. A wszystko to odbywało się w pięknej majowej scenerii oraz wesołej atmosferze. Mamusie nie kryły wzruszeń, gdy ich pociechy składały życzenia. Wszystkim Mamom dziękujemy za przybycie i życzymy radości na każdy dzień.
patrz zdjęcia Bukowo

Konkurs recytatorski "Ptaki i ptaszki polne"

Piątkowy poranek upłynął w Szkole Podstawowej w Wierzchowie Dworcu pod znakiem poezji, w nastroju zabawy, dowcipu języka, ale i powagi. Wszystko to za sprawą szkolnych eliminacji konkursu recytatorskiego "Ptaki i ptaszki polne", w którym wzięli udział uczniowie klas IV - VI ze szkoły w Bukowie i Wierzchowie. Jury miało twardy orzech do zgryzienia, by wśród 13 uczestników wyłonić zwycięzców. Ostatecznie pani Halina Jagielska i pani Bożena Stefańska wyróżniły: Patrycję Buchowicz, Juliannę Kubalewską i Jakuba Jodłowskiego. Trzecie miejsce zajęła Wiktoria Krause, drugie miejsce wywalczyła Marta Berent, a zwyciężczynią szkolnych eliminacji została Sara Dziedzic z kl.VI c, recytująca wiersz pt.: "Człowiek" autorstwa Zosi Sawickiej. Sara będzie reprezentowała starszą grupę wiekową 29 maja 2014r. na konkursie gminnym
SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI „ PTAKI I PTASZKI POLNE”
W kategorii klas I-III
I miejsce – Mikołaj Wijata z kl. Ia
II miejsce – Klaudia Sójka z kl. IIIb -
III miejsce –Damian Krajewski z kl. IIIa
Wyróżnienia: Kamila Zielińska z klasy Ia, Agata Krauze z klasy IIIa i Jakub Krawczyk z klasy IIIa Naszą szkołę w gminnych eliminacjach konkursu „ Ptaki i ptaszki polne” reprezentować będzie uczeń klasy Ia - Mikołaj Wijata .
Zwycięzcy serdecznie gratulujemy oraz życzymy dalszych sukcesów.
patrz zdjęcia Finał
patrz zdjęcia

Dzień bibliotekarza i bibliotek

Z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek uczniowie klas IV-VI wzięli udział w wycieczce do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Człuchowie, gdzie uczestniczyli w lekcji bibliotecznej. Uczniowie zostali zapoznani z nowościami wydawniczymi, czasopismami dla młodzieży. Poznali także budowę katalogów oraz kształcili umiejętności szukania w nich informacji. Obejrzeli wystawę obrazów. Następnie młodzież szkolna zeszła do czytelni dla dzieci, w której obejrzała znajdujący się tam księgozbiór oraz wzięła udział w warsztatach plastycznych. Uczniom bardzo podobało się spotkanie. Pełni wrażeń wrócili d szkoły na zajęcia.
patrz zdjęcia

Warsztaty o Unii Europejskiej

patrz zdjęcia Bukowo

Wycieczka do Łeby

Dnia 10 maja uczniowie klasy Ia i IIIa szkoły podstawowej uczestniczyli w wycieczce do Łeby. Najpierw uczniowie udali się do przepięknie położonego i bardzo rozległego parku dinozaurów, gdzie w otoczeniu lasów, stawów, trzęsawisk i naturalnej przyrody poznali poszczególne okresy z prastarych dziejów Ziemi. Podczas tego spaceru uroczymi ścieżkami, mostkami i kładkami maluchy obcowały z około 100 gadami z minionych epok, poczuły klimat minionych epok, widziały jak wyglądało i rozwijało się wtedy życie przyrody, ludzi i zwierząt. Następnie uczniowie udali się do Mini ZOO, gdzie z zaciekawieniem oglądali owce, kozy, lamy, osiołki, daniele i wiele innych zwierząt. Później maluchy zdobywały sprawności w wiosce indiańskiej. Cóż tam była za zabawa! Na koniec oczywiście był spacer brzegiem morza, zbieranie muszelek, budowanie zamków z piasku itp. Nie zabrakło też smacznego obiadku, lodów i gofrów Wycieczka dostarczyła dzieciom wiele radości i na pewno długo będą ją wspominać.
patrz zdjęcia

KONCERT "MUZYKA ŚWIATA"

KONCERT „DLACZEGO INSTRUMENTY GRAJĄ ?”
5 maja w naszej szkole dla uczniów klas I-VI odbył się koncert pt. „Dlaczego instrumenty grają?” w wykonaniu muzyków z Łódzkiego Biura Koncertowego WIRTUOZ w składzie Marek Kubisiak (instrumenty dęte), Bogdan Grad (instrumenty strunowe) oraz Piotr Pietrzak (instrumenty perkusyjne). Muzycy zaprezentowali przykłady wykorzystania różnych instrumentów w muzyce klasycznej, ludowej i rozrywkowej. Nie zabrakło także konkursów i wspólnego wykonywania utworów muzycznych. Uczniowie z dużym zaciekawieniem słuchali brzmienia prezentowanych instrumentów. Poznały ich krótką historię, budowę oraz sposób wydobywania dźwięków. Na koniec wspólnie wykonano utwór „ La Bamba”. Wszyscy świetnie się bawili, a wykonawców nagrodzono gromkimi brawami.
Patrz: zdjęcia

WIWAT MAJ, 3 MAJ, WIWAT KONSTYTUCJA

30 kwietnia uczniowie i nauczyciele spotkali się na apelu aby upamiętnić rocznicę uchwalenia Konstytucji 3-go Maja. Montaż słowno - muzyczny przygotowali uczniowie klasy IIe gimnazjum pod kierunkiem p. Marzeny Wdowczyk - Krawczyk
Patrz: zdjęcia Wierzchowo
Patrz: zdjęcia Bukowo

Spotkanie z myśliwymi w Kotlinie

25 kwietnia koordynatorzy akcji Ożywić pola - Rok Trznadla zorganizowali dla klas Ia i "0" spotkanie z myśliwymi KŁ SZARAK, w nagrodę za zebranie jesienią największej ilości karmy dla zwierząt. Spotkanie odbyło się w KOTLINIE siedzibie koła w Jaromierzu. Uczniowie zapoznali się z obyczajami myśliwskimi, tradycjami, gwarą myśliwską. Myśliwi p. Zygmunt Michnowicz oraz Andrzej Bachan zaprezentowali sprzęt myśliwski, trofea, opowiedzieli o historii łowiectwa i myśliwstwa. Na koniec oczywiście tradycyjnie już zarówno jak na polowaniu, tak i spotkaniach uczniów z myśliwymi było ognisko z kiełbaskami.
patrz zdjęcia

Dzień Ziemi

W dniach 21 - 26 kwietnia z okazji obchodów Dnia Ziemi na lekcjach przyrody w Wierzchowie p. Iwona Klinger przedstawiała uczniom prezentacje i pogadanki związane z tym tematem, natomiast w Bukowie wszyscy uczniowie spotkali się na prezentacji, wspólnie uczyli się piosenki ekologicznej a na koniec udali się na boisko w celu jego uporządkowania.
patrz zdjęcia Bukowo

TEATRZYK PT. „EGZAMIN KLAUNA KLEOFASA”

Dnia 9 kwietnia 2014r. maluchy obejrzały teatrzyk adaptacyjny „Egzamin Klauna Kleofasa”. W tematykę spektaklu doskonale wprowadził nas przywieziony przez naszych gości wystrój sceny oraz sami aktorzy. Bohaterowie przedstawienia Klaun Kleofas, krasnal Eustachy, czarodziej Leon, Robot i mała mysz przypomnieli nam zasady kulturalnego zachowania się w szkole, w domu i innych miejscach użyteczności społecznej oraz zasady dobrego koleżeństwa. Aktorzy nawiązali z dziećmi bardzo dobry kontakt. Dzieci były zaangażowane do czynnego udziału w spektaklu i chętnie brały w nim udział. Przedstawienie dało dzieciom wiele radości , a przede wszystkim przypomniało o zasadach dobrego wychowania.

Osiągnięcia uczniów klasy IIIa"

02 kwietnia 2014 r. w siedzibie głównej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Josepha Conrada Korzeniowskiego odbył się finał II Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy „Szlakiem pomorskich baśni i legend”, któremu patronowali marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk oraz pomorski kurator oświaty Elżbieta Wasilenko. Do finału w Gdańsku zakwalifikowało się 59 uczniów z 34 szkół. Laureatem powyższego Konkursu, zdobywając pierwsze miejsce, został Jakub Krawczyk. Do Konkursu przygotowywali się wszyscy uczniowie klasy IIIa. Przygotowując się do Konkursu uczniowie wykonywali prace plastyczne do czytanych legend, które zostały umieszczone na stronie internetowej biblioteki www.wbpg.org.pl w zakładce DLA DZIECI, KONKURSY, FOTORELACJE. Można tam poznać więcej szczegółów dotyczących finału Konkursu oraz obejrzeć zdjęcia z finału Konkursu. Zdjęcia z naszym uczniem zamieszcza także europoseł Jarosław Wałęsa (zdjęcia/Facebook) Zapraszamy do obejrzenia prac plastycznych oraz zdjęć z finału Konkursu.
Patrz: zdjęcia

03 kwietnia w !2 Gimnazjum w Gdańsku miał miejsce finał VIII Wojewódzkiego Konkursu „Matematyczne ścieżki po Polsce”, w którym udział brało trzech uczniów z klasy III a: Jakub Bąkowski, Oliwier Hamerski oraz Damian Krajewski. Wyróżnienie w tym Konkursie zdobył Jakub Bąkowski.

25 kwietnia 2014r. miały miejsca finałowe przesłuchania Festiwalu Piosenki Ekologicznej „Zielony Słowik”. Uczeń klasy III a Damian Krajewski zdobył II miejsce w kategorii solistów.

Po raz drugi w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Człuchowie czynna jest GALERIA MŁODEGO ARTYSTY przygotowana przez uczniów naszej szkoły. Aktualnie swoje prace wystawia Jakub Krawczyk. Podobny wernisaż we wrześniu i październiku miała Agata Krauze. Agatka prezentowała barwny świat baśni i legend, Jakub wybrał tematykę marynistyczną. Zapraszamy do obejrzenia prac.
Patrz: zdjęcia

Klasa III a systematycznie współpracuje z Wydawnictwem DCF. Sześciu uczniów (Zuzia Ryngwelska, Agata i Beata Elsner, Piotr Kierzk, Damian Krajewski i Klaudia Szreder) zdobyło nagrody rzeczowe w konkursach czasopisma edukacyjnego „Franek”. Zdjęcia uczniów można oglądać w galerii na stronie www.franek.edu.pl Zapraszamy do obejrzenia.

WIELKANOC

WIERZCHOWO

Na przedświątecznym apelu uczniowie klasy VI c wraz z p M. Stańczykiem przedstawili tradycje związane z tymi świętami. Pani Dyrektor Beata Wulczyńska złożyła uczniom życzenia wielkanocne. Po apelu uczniowie spotkali się z wychowawcami w klasach.
Patrz: zdjęcia Wierzchowo

BUKOWO

16 kwietnia odbył się apel , na którym uczniowie klasy IVb pod kierunkiem pani Anny Posak - Fąs przypomnieli uczniom tradycje i zwyczaje wielkanocne. Został rozstrzygnięty konkurs plastyczny zorganizowany przez SKO oraz p. Małgorzatę Winkowską. Pani Dyrektor Beata Wulczyńska złożyła uczniom życzenia wielkanocne. Po apelu odbyły się wielkanocne spotkania klasowe.
Patrz: zdjęcia Bukowo

Turniej BRD

10 kwietnia 2014r. w naszej szkole odbyły się gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla szkół podstawowych i gimnazjum zorganizowane przez p. Magdalenę Chuć. Jak co roku eliminacje wspierali policjanci z Sekcji Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Człuchowie, do których dołączyli pracownicy Straży Gminnej w Człuchowie. W turnieju wzięły udział czteroosobowe drużyny trzech szkół podstawowych i trzyosobowe gimnazjum. Naszą szkołę reprezentowali Filip Kloske kl. Va, Wiktoria Krause, Karina Worona i Krystian Śledź z kl. VIc Uczestnicy turnieju musieli się wykazać wiadomościami teoretycznymi – uczniowie szkół podstawowych rozwiązywali dwa testy. Pierwszy z wiedzy ogólnej, drugi skrzyżowania. Drugą część rywalizacji stanowił tor przeszkód w skład, którego wchodziły między innymi ósemka, pochylnia, łezka, slalom itp., a trzecia konkurencja to znajomość udzielania pierwszej pomocy - drużyna w czasie 5 minut musiała wykonać zadanie praktyczne, które polegało na udzieleniu pomocy osobie poszkodowanej. Nie obyło się bez dyplomów no i oczywiście nagród - deskorolki, łyżworolki, rakiety do tenisa, plecaki, torby, piłki i rękawiczki, które zostały ufundowane przez Gimnazjum Gminne w Rychnowach oraz Straż Gminną w Człuchowie. Dodatkowo wszyscy uczestnicy otrzymali kamizelki odblaskowe oraz gadżety (notesy, plany lekcji, odblaski itp) od Straży Gminnej Klasyfikacja końcowa: Szkoły podstawowe: drużynowo:
I – SP Polnica
II – SP Rychnowy
III – SP Wierzchowo
Nasi nagrodzeni uczniowie zajęli: Filip Kloske – IV, Karina Worona – VI. W maju odbędą się eliminacje powiatowe, w których Gminę Człuchów będą reprezentowali uczniowie Szkoły Podstawowej z Polnicy oraz trzech najlepszych uczniów gimnazjum. Życzymy im powodzenia i trzymamy kciuki.
Patrz: zdjęcia

NOWY KONKURS SKO

SKO ogłasza konkurs dla uczniów klas IV - VI na napisanie opowiadania na temat „Co bym zrobił, gdybym został milionerem?”. Prace konkursowe należy oddać p. M. Peplińskiej do 11 marca.

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY w Wierzchowie

21 marca w pierwszym dniu wiosny apel przedstawiła klasa IV pod opieką p M. Peplińskiej.
Patrz: zdjęcia Wierzchowo

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY w Bukowie

Dnia 21 marca z okazji pierwszego dnia wiosny w szkole w Bukowie uczniowie klasy VI pod okiem wychowawcy-p. Ani Woźniak przygotowali apel. Tego dnia zaprezentowały się też maluszki z klas O-III, które śpiewały piękne, wesołe, wiosenne piosenki. Dodatkowo dziewczęta z klas IV-V ubarwiły apel tańcem. Dzięki zaangażowaniu wychowawców, uczniowie byli kolorowi i zabawnie przebrani. Po części artystycznej udaliśmy nad staw w barwnym i wesołym korowodzie, grając na instrumentach i przygotowanych grzechotkach niosąc na czele marzannę przygotowaną przez klasę VI. Po dotarciu na miejsce pożegnaliśmy zimę wrzucając marzannę do wody i przywitaliśmy wiosnę.
Patrz: zdjęcia Bukowo

MIĘDZYSZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY KLAS I SZKOŁY PODSTAWOWEJ

18 marca 2014r. w świetlicy wiejskiej w Biskupnicy odbył się międzyszkolny konkurs plastyczny klas I „Jestem ilustratorem” zorganizowany przez p. Małgorzatę Wojciechowską, pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Człuchów oraz Wójta Gminy Człuchów W konkursie brało razem udział 22 uczestników. Naszą szkołę reprezentowały 2 uczennice: Joanna Kijko i Lilianna Wahl . Wszyscy uczniowie najpierw wysłuchali wybranego w drodze losowania fragmentu opowiadania, a następnie wykonali pracę plastyczną. Mamy się czym pochwalić, ponieważ wśród 22 prac jury wyłoniło prace plastyczne naszych uczennic, które wykazały się pomysłowością jak i oryginalnością , właściwym i poprawnym ukazaniem tematu pracy oraz starannością. A oto wyniki :
I miejsce - Joanna Kijko
II miejsce – Lilianna Wahl
III miejsce – uczennica Szkoły Podstawowej w Rychnowach
Zwycięzcom gratulujemy oraz życzymy sukcesów w realizacji swoich marzeń artystycznych.

PRZEDSTAWIENIA TEATRALNE NARODOWEGO TEATRU EDUKACJI

Czy to bajka, czy nie bajka,
Myślcie sobie, jak tam chcecie.
A ja przecież wam powiadam:
Krasnoludki są na świecie…

PRZEDSTAWIENIE TEATRALNE „ O KRASNOLUDKACH I SIEROTCE MARYSI”
Z wielką przyjemnością uczniowie klas I-III obejrzeli w naszym człuchowskim kinie „ Uciecha” przedstawienie Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza z Wrocławia pt.„O krasnoludkach i sierotce Marysi”. Był to spektakl oparty na motywach jednej z najpiękniejszych polskich baśni, napisanej przez Marię Konopnicką. Maluchy były zachwycone piękną scenografią, grą aktorów oraz kolorowymi efektami świetlnymi. Czynnie uczestniczyły w przedstawieniu, razem z krasnoludkami „czarowały”, odpowiadały na ich pytania i śpiewały. Bohaterowie pokazali, że nie można być obojętnym na losy innych i warto czerpać radość z bezinteresownej pomocy potrzebującym. Z przedstawienia uczniowie wynieśli także naukę, np.: „nikt nie ma prawa do cudzej własności”, „każdemu należy się druga szansa”, ” trzeba uboższym użyczyć”, „bądźcie dla siebie miłosierni”. Wyjazd na spektakl był okazją aby dzieci zobaczyły, jak wygląda prawdziwy teatr

PRZEDSTAWIENIE TEATRALNE „ WŁADCA WIEDZY”
Dnia 13 marca 2014 roku uczniowie klas IV-VI pojechali do kina „Uciecha” w Człuchowie na przedstawienie edukacyjne pt: „Władca wiedzy” przygotowane przez aktorów Narodowego Teatru Edukacyjnego im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu. Sztuka przedstawia historię rodzeństwa, które trafiło do świata wirtualnego. Aby wydostać się z gry, Mateusz i Ola muszą ze sobą współpracować. Okazało się, że nie tylko jest przydatna wiedza na temat komputerów, ale też bohaterowie muszą wykazać się znajomością z zakresu literatury. W trakcie pokonywania kolejnych etapów gry, spotykają swojego kolegę Kubę, który również został wciągnięty w świat komputerowy. Uczestnicy gry muszą zjednoczyć siły i pokonać początkową niechęć do siebie. Poznają się lepiej, współpracują. Mateusz przekonuje się, że wiedza ze świata realnego jest równie ważna, jak ta na temat komputerów oraz przekonuje się, że należy ostrożnie poruszać się po świecie wirtualnym i nie podejmować decyzji zbyt pochopnie. Oprócz intrygującej fabuły duże wrażenie na uczniach zrobiła scenografia oraz efekty specjalne. Profesjonalizm aktorów był na najwyższym poziomie. Wszyscy wyszli bardzo zadowoleni z tego przedstawienia.

ZNAMY JUŻ WYNIKI KONKURSU SKO

Na apelu z okazji pierwszego dnia wiosny 21 marca poznaliśmy laureatów konkursu na kartkę z życzeniami dla SKO. Oto wyniki konkursu:
I miejsce - Jakub Felski z klasy II a
II miejsce - Martyna Konieczna i Miłosz Piwowarski z klasy II a
III miejsce - Amelia Nenca z klasy II a
wyróżnienia: Agata Krauze i Oliwia Ebertowska z klasy II a
Prace uczestników konkursu
Patrz: zdjęcia z wręczenia nagród

UWAGA! WIELKI KONKURS SKO

Z okazji 3 urodzin SZKOLNYCH BLOGÓW ogłaszamy konkurs na kartkę okolicznościową z życzeniami dla SKO wykonaną dowolną techniką plastyczną. Prace należy oddać pani M. Peplińskiej do 28 lutego.

Trzecioteścik

Uczniowie klas III przystąpili do swojego pierwszego sprawdzianu zewnętrznego jakim jest "Trzecioteścik".
Patrz: zdjęcia

WYBIERAM ZDROWIE

W ramach cyklu zajęć związanych ze zdrowym odżywianiem uczniowie klas 0 –III i IV – VI obejrzeli prezentację multimedialną na temat „Wybieram zdrowie i zdrowe odżywianie”. Młodzież szkolna poszerzyła swoją wiedzę na temat tego, co należy jeść, aby być zdrowym. Następnie odbyła się pogadanka o wartościach odżywczych poszczególnych produktów. W związku z tym tematem uczniom zostały zaproponowane dwa konkursy: plastyczny dla klas 0-III i literacki dla klas IV-VI. Zapraszamy do udziału.
Patrz: zdjęcia

Lekcja o Trznadlu!

17 lutego w Wierzchowie i 21 lutego w Bukowie uczniowie z klas młodszych spotkali się z przedstawicielem Nadleśnictwa Człuchów panem Danielem Knut.

Przyjechał do uczniów z prezentacją dotyczącą TRZNADLA - który jest bohaterem bieżącej akcji Łowca Polskiego - Ożywić pola. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się także co nieco o lasach i dokarmianiu zwierząt
Patrz: zdjęcia Wierzchowo
Patrz: zdjęcia Bukowo

Kinowe Spotkania Młodych

Dnia 13 lutego 2014 roku uczniowie z Bukowa wzięli udział w Kinowych Spotkaniach Młodych, które odbyły się pod hasłem „Efekty specjalne w filmach”. Uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat powstawania efektów w filmach oraz obejrzeli ciekawą produkcję filmową. Zadowolona młodzież wróciła do szkoły na zajęcia.

Bal karnawałowy i Walentynki

Dnia 12 .02. 2013 r. w SP Wierzchowo (klasy w Bukowie) Samorząd Uczniowski jak co roku zorganizował bal karnawałowy dla klas 0 - III i walentynkową zabawę dla klas IV - VI. Maluchy bawiły się wspaniale, stroje zapierały dech w piersiach. Widać było duże zaangażowanie rodziców w wykonanie lub dobór stroju. W konkursie na najpiękniejszy strój karnawałowy dla dziewczynki i chłopca w każdej klasie Jury miało nie lada orzech do zgryzienia. Dla najlepszych były dyplomy a dla pozostałych słodka rekompensata. Członkowie samorządu przygotowali konkursy i zabawy dla swoich młodszych koleżanek i kolegów. Były więc "kaczuchy", taniec na gazecie, taniec z losami, marmurki, taniec z balonami i dużo innych atrakcji. Po młodszych dzieciach przyszła kolej na starszaki, którym Samorząd Uczniowski z okazji "Walentynek" przygotował zabawę z atrakcjami. Były więc tańce integracyjne w kole, taniec z balonami, taniec "osiołek" itp. W przerwie można było kupić popcorn, napoje w szkolnym sklepiku i coś słodkiego na ząb. Ten dzień był pełen wrażeń i radosnych przeżyć.
Patrz: zdjęcia

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI)

11 lutego 2014r w naszej szkole podobnie jak i w całej Polsce był obchodzony Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). Organizatorem akcji już po raz 10-ty jest Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzą Fundacja Dzieci Niczyje (FDN) oraz Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK), a szkoła w Wierzchowie przystąpiła do niej po raz pierwszy pod okiem Magdaleny Chuć i pedagoga szkolnego Justyny Halusiak -Toruń. Oprócz klas szkoły podstawowej w akcji wzięli również uczniowie klas gimnazjalnych. DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa dzieci w Internecie oraz nagłośnienie tematyki dotyczącej bezpieczeństwa online. Zgłoszona przez szkołę inicjatywa DBI została rozpoczęta się jeszcze przed feriami, na zebraniach rodzice otrzymali ulotki nt zagrożeń które czyhają na ich dzieci w Internecie. Uczniowie mogli wziać udział w konkursie plastycznym związanym z bezpieczeństwem w sieci w trzech kategoriach wiekowych. Oto zwycięzcy:

Wierzchowo
I - III SP - Martyna Konieczna z kl. IIa
IV - VI - Wiktoria Krause kl. VIc
I - III gimnazjum - Joanna Kiedrowicz

Bukowo
I - III - Mateusz Leśniewski z kl. IIb
IV - VI - Jarosław Gierszewski z kl. Vb

Nagrody ufundowane przez Gminę Człuchów zostały wręczone na apelu związanym obchodami DBI, na który została zaproszona również przedstawicielka Komendy Powiatowej Policji w Człuchowie pani Iwona Woźniak. Zapoznała ona uczniów z zagrożeniami płynącym z sieci, przybliżyła im pojęcie cyberprzemocy oraz omówiła jej konsekwencje. Uczniowie obejrzeli również filmy edukacyjne nt. zagrożeń w Internecie. Dodatkowo została przygotowana również gazetka szkolna, a w klasach IV - VI lekcje informatyki bądź zajęć komputerowych w tym tygodniu poświęcone były bezpiecznemu surfowaniu w sieci tzw. netykiecie
Patrz: zdjęcia Wierzchowo
Patrz: zdjęcia Bukowo

FERIE W SZKOLE

Jak co roku w szkole w Bukowie odbywały się zajęcia dla młodzieży szkolnej pod hasłem „Ferie na wsi”. Uczniowie mogli w różny sposób spędzić czas wolny: brali udział w rozgrywkach sportowych, tworzyli prace plastyczne, grali na komputerze, czytali książki i rozwiązywali różnorodne ćwiczenia. Każdy z nich mógł liczyć na ciepłą herbatę. Uczniowie z chęcią przychodzili do szkoły i niechętnie ją opuszczali.
Patrz: zdjęcia

Mistrzowie ortografii i interpunkcji

Tuż przed zakończeniem 1. semestru otrzymaliśmy potwierdzenie, że dwoje uczniów ze Szkoły Podstawowej w Wierzchowie będzie reprezentowało nas na XII Wojewódzkim Konkursie Ortograficznym w Gdańsku. W szkolnych eliminacjach zwyciężyli Sara Dziedzic z kl.VI c oraz Hubert Szyrk z kl.V a. Gratulujemy i trzymamy kciuki za ich udział w etapie wojewódzkim już 8 lutego.

Sezon na konkursy!

W okresie przedświątecznym uczniowie klasy VI c brali aktywny udział w przygotowaniach do konkursów przedmiotowych. W eliminacjach do IV Ogólnopolskiego Konkursu Gramatycznego oraz do Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego wzięli udział: Wiktoria Krause, Wiktoria Wysmyk, Izabela Milkowska, Natalia Marchwicka, Patrycja Mika, Sara Dziedzic, Weronika Bosiacka, Julietta Dwojak, Paweł Kierzk. Tegoroczny test z gramatyki nie wyłonił kandydatów do eliminacji ogólnopolskich, natomiast 3 uczennice zakwalifikowały się do eliminacji rejonowych konkursu, organizowanego pod patronatem Pomorskiego Kuratora Oświaty, Elżbietę Wasilenko. Etap rejonowy, podczas którego szóstoklasistki wykonywały zadania z teorii literatury i gramatyki, odbył się 10.01.2014 r. w Chojnicach. Czekamy niecierpliwie na wyniki, które zostaną przedstawione 22.01.2014 r.

WESOŁYCH ŚWIĄT

Jest taka noc – ponad wszystkie inne,
Pełna nadziei i pełna miłości.
Ona nad inne w naszych sercach gości,
bo jest nad wszystkie-najbardziej rodzinna

W piątek, ostatniego dnia zajęć szkolnych przed feriami świątecznymi odbył się apel z jasełkami przedstawionymi przez klasę Va, a następnie w klasach odbyły się spotkania wigilijne. Na stołach królowały domowe wypieki świąteczne, orzechy oraz owoce. Zanim uczniowie zasiedli za stołem, składali sobie życzenia łamiąc się opłatkiem. Nie zabrakło też śpiewu kolęd i pastorałek. Było uroczyście i miło.
Patrz: zdjęcia jasełka
Patrz: zdjęcia klasa Ia

KONCERT KOLĘD, PASTORAŁEK I PIOSENEK ŚWIĄTECZNYCH

Jak co roku w naszej szkole przed Świętami Bożego Narodzenia odbył się koncert kolęd, pastorałek i piosenek świątecznych. Dnia 19 grudnia 2013r. śpiewem rozbrzmiewało Wierzchowo, a 20 grudnia 2013r. – Bukowo. Prezentowały się całe klasy I-III i IV-VI, a nagrodą był dyplom i entuzjazm publiczności. Później prezentowali się soliści i duety wdzięcznym głosem wyśpiewując przepiękne tradycyjne kolędy, radosne, taneczne pastorałki i wzruszające piosenki świąteczne. Koncert był pięknym wprowadzeniem w nastrój Świąt Bożego Narodzenia.
Patrz: zdjęcia

POMAGAMY DZIECIOM Z SIEROCIŃCÓW LITEWSKICH

Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada,
lecz przez to, kim jest; nie przez to,
co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.

Jan Paweł II

W grudniu w ramach akcji charytatywnej „ Ty też możesz zostać św. Mikołajem” członkowie Szkolnego Koła PCK pod przewodnictwem p. Marii Staniewskiej i p. Jolanty Gałęzi zorganizowali zbiórkę zabawek, przyborów szkolnych i słodyczy dla dzieci z sierocińca w Wilnie i Grodnie. Zgromadzone dary zostały przekazane do Fundacji Przyjaciół Wilna i Grodna „ Serce – Dzieciom” w Gdyni na ręce pani Prezes Fundacji Sylwii Karłowskiej. Wszystkim Darczyńcom składamy serdeczne podziękowania.

PCK dla samotnych

Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia członkowie Szkolnego Koła PCK podarowali osobom samotnym mieszkającym w Bukowie i w okolicach ozdoby bożonarodzeniowe wykonane przez uczniów naszej szkoły. Do każdego świątecznego prezentu została dołączona kartka z życzeniami:
Życząc wszystkim
Miłych i udanych
Świąt Bożego Narodzenia
Oraz pomyślności w Nowym Roku,
Żeby tradycji stało się zadość,
Składamy w wigilijnym podarunku wiersz:
„Bo oto wielki stał się cud,
A wszelkie zło się zaćmi,
Gdy się pojedna ziemski ród
I ludzie będą braćmi.
A owa gwiazda co tak lśni
Na jasnych niebios progu,
Niech wróży wszystkim nowe dni
I szczęśliwego roku.”
Patrz: zdjęcia

JULIAN TUWIM - POETA DZIECIĘCEJ RADOŚCI

W związku z kończącym się Rokiem Tuwimowskim oraz przypadającą 27 grudnia 60 rocznicą śmierci Juliana Tuwima maluchy postanowiły wcielić się w małych artystów i recytowały wiersze ulubionego poety. Wcześniej zapoznały się z krótką biografią i twórczością poety. Pierwszoklasiści i trzecioklasiści popisywali się swoimi umiejętnościami recytatorskimi.
Na wyróżnienie zasługują następujący uczniowie:
Klasa Ia: Mikołaj Wijata, Piotr Kuźma, Szymon Diug, Kamila Zielińska
Klasa IIIa: Agata Krauze, Piotr Kierzk, Jakub Krawczyk, Damian Krajewski, Zuzanna Ryngwelska
Patrz: zdjęcia

DZIEŃ SENIORA W WIERZCHOWIE

Uczniowie szkoły z Bukowa pod czujnym okiem pań tańczyli, śpiewali piosenki, recytowali wiersze, odgrywali scenki z życia dziadków a przede wszystkim dedykowali Seniorom zebranym w świetlicy wiejskiej w Wierzchowie wiele ciepłych słów i gorących życzeń. Każdy Senior otrzymał śliczną laurkę z życzeniami. Głos zabrała sołtys wsi Wierzchowo pani Halina Kulińska oraz wójt gminy Człuchów, pan Adam Marciniak. Najstarszej Seniorce, w dniu jej urodzin, wręczono przepiękny bukiet kwiatów oraz dedykowano moc życzeń. Podziękowania, życzenia i wiele radości - to dominowało we wtorkowe popołudnie w świetlicy wiejskiej w Wierzchowie.
Patrz: zdjęcia

PRZEDSTAWIENIE INTERAKTYWNE pt. „PINOKIO”

Do naszej szkoły zawitał interaktywny teatr, którego aktorzy wcielili się w postaci ze znanej bajki pt. „Pinokio”. Przedstawienie było bardzo ciekawe, śmieszne i kolorowe. Aktorzy do łez rozśmieszyli młodych widzów. Oprócz walorów artystycznych, aktorzy wkomponowali w treść spektaklu wartości wychowawcze, które są bardzo ważne we współczesnym świecie. Przedstawienie wszystkim bardzo się podobało!
Patrz: zdjęcia

WOJEWÓDZKI KONKURS LITERACKO-PLASTYCZNY „LOKOMOTYWA” Ilustrujemy poezję Juliana Tuwima

Uczniowie z Bukowa wzięli udział w Wojewódzkim Konkursie Literacko-Plastycznym „Lokomotywa” zorganizowanym przez ODN w Słupsku. Na konkurs, którego celem było przygotowanie ilustracji do wybranego utworu Juliana Tuwima, wpłynęło 11 prac, które zostały wysłane do Organizatora. Po ogłoszeniu wyników okazało się, że laureatką tego konkursu została Wiktoria Leśniewska z klasy VIb, zaś Jarosław Gierszewski Vb i Kacper Gliniecki IVb otrzymali wyróżnienie. Uczniowie ci odebrali nagrody 12 grudnia 2013 roku w słupskim Teatrze „Rondo”. Gratulujemy!

WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO KLAS I-III „DBAJ O ZĘBY”

W grudniu rozstrzygnięto konkurs plastyczny pod hasłem „ Śnieżnobiały uśmiech”. Konkurs odbył się w ramach tygodnia profilaktyki. Uczniowie zapoznali się z zasadami higieny osobistej, zwłaszcza higieny jamy ustnej. Pogadanka, którą przeprowadziła pielęgniarka szkolna p. Barbara Mastalerz poprzedzona została projekcją filmu pt. „ Doktor Ząbek” oraz demonstracją prawidłowego szczotkowania zębów. Bohaterowie filmu uświadomili dzieciom następstwa zaniedbania higieny jamy ustnej. Konkurs plastyczny cieszył się dużym powodzeniem wśród maluchów. Prace były wykonane bardzo pomysłowo i starannie.

Zwycięzcy konkursu
Klasa I
I miejsce - Lilianna Wahl
II miejsce – Joanna Kijko
III – miejsce - Laura Hamerska
Klasa II
I miejsce - Martyna Konieczna
II miejsce – Amelia Nenca
III – miejsce - Wiktoria Dorawa
Klasa III
I miejsce - Zuzanna Borzych
II miejsce – Agata Elsner
III – miejsce - Zuzanna Ryngwelska
Patrz: zdjęcia

TYDZIEŃ PROFILAKTYKI

Poniedziałek – 02.XII.2013r.
Dzień I – Światowy Dzień walki z AIDS

• Apel dla klas IV - VI igimnazjum
• rozpoczęcie tygodnia profilaktyki
• występ. kl III a
• prezentacja multimedialna
• Spotkanie z pielęgniarką szkolną, projekcja filmu „Zdrowy uśmiech” – (kl I-III Wierzchowo)
Patrz: zdjęcia klasy I-III
Patrz: zdjęcia klasy IV-VI i gimnazjum

Wtorek – 03.XII.2013r.
Dzień II – Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

• "Hospicjum to też życie" - prezentacja i prelekcja zaproszonych gości - pracowników hospicjum w Chojnicach - pielęgniarka koordynująca, p. Iwona Wernicka oraz koordynator wolontariatu, p. Kamila Krukowska (szkoła podstawowa i gimnazjum)
• Gazetka „Savoir – vivre wobec osób niepełnosprawnych”
Patrz: zdjęcia

Środa – 04.XII.2013r.
Dzień III – „Używki kradną wolność”

• Warsztaty z terapeutą – specjalistą ds. uzależnień, pracownikiem Eko – Szkoły Życia w Wandzinie.
• „Gwiazdeczki w kosmosie” – film edukacyjny Klasy I – III SP Bukowo
• Recepta na życie bez nałogów – pogadanka z wychowawcami, prezentacja (klasy I-III SP Wierzchowo)
• Gazetka
Patrz: zdjęcia

Czwartek – 05.XII.2013r.
Dzień IV – „Jak Cię widzą tak Cię piszą”.

• Spotkanie z Panem M. Kurc – „Człowiek w drodze - własne świadectwo” - pokaz multimedialny i prelekcja w zakresie profilaktyki uzależnień oraz umiejętności radzenia sobie z wykluczeniem społecznym
• „Kulturalnym żyje się łatwiej” – prezentacja multimedialna
Patrz: zdjęcia

MIKOŁAJKI

WIERZCHOWO
6 grudnia do naszej klasy przybył niezwykły gość - św. Mikołaj. Wszyscy z niecierpliwością czekaliśmy na jego przyjazd i udekorowaliśmy klasę. Wreszcie usłyszeliśmy na korytarzu dźwięk dzwoneczka i w drzwiach naszej klasy stanął Mikołaj. Wszyscy byliśmy bardzo przejęci, ale znakomicie poradziliśmy sobie z pytaniami zadawanymi przez Mikołaja. Niektórzy obiecali, że poprawią swoje zachowanie oraz będą osiągać lepsze wyniki w nauce. W zamian za to otrzymaliśmy upominki, które sprawiły nam wielką radość. Na koniec tego spotkania zaśpiewaliśmy Mikołajowi piosenkę i powiedzieliśmy wiersz o św. Mikołaju oraz zaprosiliśmy go do naszej szkoły w następnym roku. Tradycyjnie każdego roku przychodzi do nas drugi św. Mikołaj – p. dyr. Beata Wulczyńska. Pani dyrektor rozdała wszystkim uczniom naszej szkoły słodkości, za co bardzo, bardzo dziękujemy.
Patrz: zdjęcia klasa Ia
Patrz: zdjęcia klasa IIa
BUKOWO
Jak co roku do grzecznych dzieci z Bukowa przyjechał na zaproszenie p. J. Rybińskiej-Bryza Święty Mikołaj. Musiały być bardzo grzeczne, ponieważ pogoda tego dnia nie bardzo sprzyjała podróżowaniu , a jednak Mikołaj pokonał te trudności walcząc z wiatrem, orkanem i ślizgawicą. Dzieci wdzięczne za poświęcenie przywitały go nadzwyczaj serdecznie i długo śpiewały mu piosenki. Jak to Mikołaj docenił występ dzieci i tańczył długo, skocznie i radośnie. Były więc węże, kółeczka, podskoki i ślizgi. Zmęczeni mikołajkową zabawą z jeszcze większą radością przyjęły prezenty od Mikołaja. Pożegnały go zapraszając ponownie w 2014 roku. Obiecały być grzeczne i uczyć się, a klasa III musiała złożyć szczególną przysięgę. Panie tam były, przysięgę słyszały więc pilnujcie się wszystkie dzieci - w przyszłym roku może być rózga!
Patrz: zdjęcia Bukowo

W PRZEDŚWIĄTECZNYM KLIMACIE - PIECZENIE PIERNIKÓW

4 grudnia 2013r. uczniowie klasy Ia i IIIa szkoły podstawowej zwiedzili wystawę „Świat toruńskich pierników”, znajdującą się w zamku człuchowskim. Maluchy poznały historię toruńskich tradycyjnych pierników, obejrzały przeróżne eksponaty wykorzystywane do wypieku pierników oraz podziwiały ryciny i zdjęcia. Następnie uczestniczyły w warsztatach, podczas których uczniowie samodzielnie wyrabiali ciasto i upiekli piernika- pamiątkę. Zapach wydobywający się z piecyka wprowadził wszystkich w przedświąteczny klimat. Nad wszystkim czuwały sympatyczne panie animatorki w średniowiecznych strojach. Upieczone pierniki o różnych kształtach dzieci zabrały ze sobą do domu. Wyjazd dostarczył uczniom wiele radości i zadowolenia.
Patrz: zdjęcia

CIEKAWA LEKCJA W BANKU

3 grudnia uczniowie klas I - III odbyli ciekawą wycieczkę, na której odbyli pierwszą lekcję w banku PKO w Czuchowie. Dzieci poznały podstawowe zasady funkcjonowania tej instytucji oraz charakter pracy bankowców. Wycieczka miała na celu zapoznanie uczniów ze sposobami oszczędzania pieniędzy oraz rozwijanie umiejętności w zakresie korzystania z usług bankowych. Dzieci dowiedziały się wielu rzeczy na temat funkcjonowania banku, pracy kasjerów, doradców finansowych i kierowników oddziałów. Oprócz ciekawego pokazu dzieci miały możliwość zwiedzenia gabinetu pani dyrektor, salę operacyjną i pomieszczenie z bankomatem. Uczniowie otrzymali pamiątkowe żyrafki Lokatki oraz czasopismo BRAWO BANK.
Patrz: zdjęcia

BAL ŚWIĘTYCH

Dnia 27.11.2013r odbył się „Bal Świętych”. Uczniowie klas I – III z Wierzchowa w pięknych przebraniach świętych przyjechali na zaproszenie Samorządu Uczniowskiego do Bukowa, gdzie czekały na nich też pięknie przebrane dzieci z klas I-III. Bal rozpoczął się inscenizacją i krótką prezentacją świętych oraz piosenką „Taki mały, taki duży” w wykonaniu wszystkich dzieci. Następnie utworzono dwa koła i zatańczono taniec integracyjny pt. „Taniec siewu”. Kolejną atrakcją był wybór najpiękniejszego stroju świętego. Każda klasa w rytm piosenki „Wszyscy święci balują w niebie” tańczyła w kole i wybrano ten najpiękniejszy strój. Jury wybrano spontanicznie spośród obecnych na balu rodziców. Pozostałe dzieci otrzymały w nagrodę za przebranie i taniec cukierki z sentencją. Po przerwie znów tańczono ale tym razem z balonami i z wylosowanym świętym. Najlepsi otrzymali dyplom dla roztańczonego świętego. Na koniec zatańczono „zumbę” i rozdano dyplomy dla wysportowanych świętych. Wszyscy radośni i uśmiechnięci wrócili do domów wspominając miłe chwile na „Balu Świętych”
Patrz: zdjęcia Bukowo
Patrz: zdjęcia Wierzchowo

PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA

W szkole w Bukowie odbyło się uroczyste PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA. Na uroczystość przybyli rodzice oraz pani dyrektor Beata Wulczyńska. Maluchy przedstawiły przepiękny program artystyczny, po czym pani dyrektor pasowała wszystkich na przedszkolaków i każdemu z nich wręczyła drobny prezent. Rodzice przygotowali słodki poczęstunek dla swoich pociech. Dzień ten upłynął w serdecznej i wesołej atmosferze.
Patrz: zdjęcia

WYCIECZKA EDUKACYJNA DO BANKU PKO I DO MUZEUM

26 listopada uczniowie klas I a i III a byli na wycieczce w Człuchowie. Pierwszym celem wizyty w mieście było poznanie tak ważnej instytucji, jaką jest bank PKO. Podczas interesującej lekcji dzieci poznały sposoby płacenia dawniej i dziś, historię pieniądza, sposoby oszczędzania i trudne pojęcia związane z bankowością. Przewodnikiem po trudnej strefie finansowej była żyrafa lokatka, którą uczniowie kolorowali. Egzaminem sprawdzającym był quiz, w którym dzieciaki odpowiadały na pytania związane z prezentacją oraz rozwiązywanie rebusów tematycznie związanych z oszczędnością. Każda prawidłowa odpowiedź była premiowana gadżetem. Pani pracownik banku przedstawiła propozycję dla rodziców otwierania konta dla dzieci. Każde z dzieci otrzymało gazetkę z wkładką BRAWO BANK oraz zadania do rozwiązania w klasie.
Drugim z celów wycieczki było zapoznanie z wystawą w człuchowskim muzeum na zamku oraz wejście na wieżę. Miłym akcentem była możliwość porozmawiania po angielsku ze spotkanym w zamku Mikołajem. Dzieci mogły sprawdzić własną znajomość języka angielskiego w praktyce.
Patrz: zdjęcia

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W NASZEJ SZKOLE

Dnia 25.11.2013r. klasy młodsze obchodziły „Dzień Pluszowego Misia”, który zorganizowała p. Joanna Rybińska-Bryza oraz przedstawiła krótką historię dotyczącą tego święta. Światowy Dzień Pluszowego Misia to święto stosunkowo nowe. Zostało ustanowione dopiero 25 listopada 2002 roku dokładnie w setną rocznicę powstania tej popularnej maskotki. Uczniowie tańczyli ze swoimi misiami, rysowali ich portrety, rozwiązywali zagadki i prezentowali swoje misie. Idea tego święta jest prosta. Chyba nie ma domu, w którym na półce, łóżku lub fotelu nie siedzi miś. Może to być zupełnie mały bury Miś, odrobinę zapomniany, mieszkający w pudle na strychu, albo piękny i kolorowy zamieszkujący dziecinne łóżeczko. Może to być zupełnie malutki Misio, którego nosimy „na szczęście” przy kluczach lub w portfelu. Czy wreszcie – może to być jeden z Wielkich i Sławnych Misiów, o których mówi się wszędzie i o których głośno niemal w każdej części świata (Kubuś Puchatek, Miś Paddington albo Miś Uszatek). Może to być Miś, który posiada piękne, ważne imię ku czci i pamięci zacnych przodków (np. Barnaba), a może to być Miś zupełnie bez imienia.
Miś Pluszowy, a szczególnie ten nasz, wyjątkowy i ukochany, nie jest zwykłą, pluszową zabawką. Nie, nie! Taki Miś, po to misiem jest, żeby było kogo tulić, kiedy pada deszcz. Ma duże uszy, żeby mieć coś do targania i kochania. W końcu Miś ma bardzo miękkie łapki, za które możemy trzymać, kiedy tylko chcemy.
Patrz: zdjęcia

KONKURS PLASTYCZNY SKO ROZSTRZYGNIĘTY

22 listopada ostały ogłoszone wyniki oraz wręczone nagrody w konkursie plastycznym dla klas I - III zatytułowanym "Na co wydam zaoszczędzone pieniądze". Wyłoniono zwycięzców w każdej z klas. Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody ufundowane przez bank PKO. Wszyscy uczestnicy zostali obdarowani gadżetami podarowanymi przez bank.
Jury wyłoniło laureatów w każdej klasie.
klasa I a
I miejsce - Amelia Czechowicz
II miejsce - Kamila Zielińska
I miejsce - Anna Wolanin
klasa II a
I miejsce - Amelia Nenca
I miejsce - Oliwia Ebertowska
III miejsce - Natalia Pacha
klasa III a
I miejsce - Jakub Krawczyk
II miejsce - Piotr Kierzk
III miejsce - Damian Krajewski
Patrz: zdjęcia

WYCIECZKA KRAJOZNAWCZO – EDUKACYJNA DO BYDGOSZCZY

Dnia 20 listopada uczniowie klasy Ia i IIIa szkoły podstawowej uczestniczyli w wycieczce do Bydgoszczy. Głównym celem wycieczki była lekcja muzyki dla małych patriotów pt.„ Marsz ku wolności”. Uczniowie wysłuchali koncertu melodii patriotycznych z czasów walki o niepodległość. Szczególną uwagę poświęcono treści muzycznej i literackiej polskiego hymnu. Maluchy ponadto zwiedziły Dolinę Śmierci - miejsce masowego mordu i jednocześnie grobu mieszkańców Bydgoszczy i okolic wymordowanych jesienią1939 roku . Na grobach uczniowie zapalili znicze oraz pomodlili się wspólną modlitwą. Na koniec wyprawy dzieci obejrzały w kinie film 3D „Rysiek Lwie Serce” opowiadający o szalonych przygodach chłopca, który chciał zostać rycerzem, a także o krokodylu, który nie bardzo chciał być smokiem. Wycieczka była bardzo udana i dostarczyła uczniom wielu wrażeń oraz ciekawych przeżyć.
Patrz: zdjęcia

Święto Niepodległości

We wtorek, 12 listopada 2013 r., odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości. Po odśpiewaniu hymnu wybrani uczniowie klas IV, V i VI recytowali wiersze o tematyce patriotycznej, które przeplatały pieśni niepodległościowe śpiewane przez pozostałych uczniów. Nauczycielka historii, pani Monika Sawicka-Komala w przystępny sposób przedstawiła historię Polski od czasów rozbiorów po dzień odzyskania niepodległości w postaci prezentacji multimedialnej.
Patrz: zdjęcia Bukowo
Patrz: zdjęcia Wierzchowo

Zbiórka już po raz 11-ty

Tradycją stała się w naszej szkole zbiórka karmy dla zwierząt organizowana przez Koło Łowieckie „Szarak” z Człuchowa, z którym współpracujemy już 11 lat, a dodatkowo od 4 lat szkoła wspólnie z kołem bierze udział w ogólnopolskiej akcji ekologicznej wydawnictwa Łowiec Polski "Ożywić pola" - w bieżącym roku szkolnym symbolem akcji jest trznadel 8.listopada w Wierzchowie i 12 listopada w Bukowie odbyły się apele poświęcone Świętu Niepodległości, przy okazji których myśliwi Andrzej Bachan i Krzysztof Szymański wręczyli nagrody za udział w zbiórce karmy.
Uczniowie zebrali prawie 1500 kilogramów kasztanów i ponad 600 kg żołędzi.
Szkoła za udział w akcji otrzymała 4 radiomagnetofony (po 2 do Bukowa i Wierzchowa) oraz gry i zabawy planszowe.
Klasy najbardziej wyróżniające się otrzymały dyplomy i słodkie upominki, najlepiej spisali się najmłodsi:
Wierzchowo:
I miejsce – klasa I
II miejsce – klasa V
III miejsce - klasa VIc
Bukowo:
I miejsce – klasa "0"
II miejsce – klasa III
III miejsce – klasa V
Zwycięzcy konkursu Czyli klas Ia i "0" dodatkowo wybiorą się na spotkanie z myśliwymi w "Kotlinie" w siedzibie koła w Jaromierzu. Przy okazji wręczenia nagród koordynatorzy akcji "Ożywić pola" Magdalena Chuć i Andrzej Bachan zainaugurowali w szkole "ROK TRZNADLA" .
Patrz: zdjęcia Bukowo
Patrz: zdjęcia Wierzchowo

POZNAJEMY NAJBLIŻSZE OKOLICE

Uczniowie klasy IIa chętnie poznają swój region.
• W Człuchowie odwiedzili jedną z głównych atrakcji miasta - Zamek Krzyżacki i obejrzeli prezentację multimedialną, która zawierała najważniejsze wiadomości dotyczące historii zamku. Z wieży podziwiali malowniczą panoramę miasta. Następnie zwiedzili Muzeum Regionalne w Człuchowie i obejrzeli wystawę pod tytułem "Świat Toruńskiego Piernika". Oprócz zwiedzania mogli również spróbować swoich sił jako piekarz i własnoręcznie upiec pierniki według średniowiecznej receptury.
Patrz: zdjęcia
• W Chojnicach uczniowie oglądali zabytkowe budowle i miejsca, a na Rynku zachwycali się imponującą wielkością i urodą choinkę. Spacerując alejkami po pięknym, zmodernizowanym Parku 1000-lecia podziwiali, mimo grudniowej pory, bogatą roślinność ogrodu botanicznego. Alejki, ławeczki, altanki oraz zbiorniki wodne połączone ze sobą mostkami dodają temu miejscu uroku. Dzieci odwiedziły ławeczkę z rzeźbą postaci zasłużonego chojniczanina Juliana Rydzkowskiego. Mogły też chwilę posiedzieć na ławeczce B. Komorowskiego upamiętniającą pobyt prezydenta Polski w Chojnicach. Kolejną atrakcją dla dzieci był znajdujących się na obszarze parku zegar i kalendarz słoneczny. Były również radosne zabawy na placu zabaw i nieco ćwiczeń w nowoczesnej siłowni terenowej. W kinie ChDK uczniowie mieli okazję obejrzeć nastrajający świątecznie film 3D pt. „Ratujmy Mikołaja” Uczniowie mieli także możliwość poznać bliżej, pracę kolejarzy oraz sposoby prawidłowego zachowania się podróżnych PKP. Mieli nawet okazję prowadzić pojazd szynowy. Do wrócili pociągiem, co dla niektórych dzieci było nowym doświadczeniem.
Patrz: zdjęcia

GMINNE ROZGRYWKI TENISA STOŁOWEGO

Szkoła Podstawowa w Wierzchowie była organizatorem gminnych rozgrywek tenisa stołowego, które odbyły się 14 listopada. W zawodach uczestniczyli reprezentanci szkół z Rychnów, ze Stołczna i drużyna gospodarzy. W rozgrywkach dziewczęta zajęły II miejsce, natomiast chłopcy I i tym sposobem awansowali do rozgrywek powiatowych w Debrznie. Patrz: zdjęcia

POWIATOWE ROZGRYWKI UNIHOKEJA DZIEWCZĄT

Dnia 6 lstopada szkoła nasza była organizatorem tegorocznych Powiatowych Rozgrywek Unihokeja Dziewcząt Szkół Podstawowych. Osiem szkół uczestniczyło w zawodach, w których sędzią głównym był pan G. Dorszyński. Naszą szkołę reprezentowały: Wiktoria Krause, Julietta Dwojak, Patrycja Drygała, Natalia Marchwicka, Julia Olter, Adrianna Iskra, Justyna Nowacka i Agata Skalska.
Drużyna naszej szkoły zajęła w zawodach II miejsce.

XVIII BIEG NIEPODLEGŁOŚCI W BORZYTUCHOMIU

Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny brali udział w Biegach z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości, które odbyły się w Borzytuchomiu. Mieliśmy swoich reprezentantów we wszystkich kategoriach wiekowych. Najwyższą lokatę w swojej kategorii zdobył Karol Osipowicz z klasy VI.
Patrz: zdjęcia

ŚNIADANIE DAJE MOC!

Już kolejny raz uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji pn.”Śniadanie daje moc”, która przypada dnia 8 listopada. Najpierw uczestniczyli w prezentacji ukazującej aspekty zdrowego jedzenia śniadań. Później każdy uczeń mógł wykonać „artystyczną” i zdrową kanapkę z zachowaniem zasad zdrowego odżywiania, bezpieczeństwa i higieny. Kanapki oceniono, pochwalono i zjedzono. Wielki entuzjazm towarzyszył tej akcji. Każdy z wielkim zapałem pracował i z jeszcze większym konsumował.
Patrz: zdjęcia Bukowo
Patrz: zdjęcia Wierzchowo

Konkurs poezji Juliana Tuwima

Dnia 6 listopada w naszej szkole zagościły niezwykłe postaci. Można było spotkać Dyzia – Marzyciela z piegami na twarzy, Zosię – Samosię, Grzesia, który gubił piasek i tańczące Michały. Była też niezliczona liczba zwierząt. Kaczki witały się z kotkiem, a ptaszki plotkowały z zapałem. Pan Hilary od wielu wielu lat poszukuje okularów, a Słoń Trąbalski jak zwykle zapominalski. Różne cuda i dziwy działy się u nas w szkole. Wszystko to z powodu konkursu poezji Juliana Tuwima, na którym wyłoniono najlepszych uczniów w recytacji : I miejsce zajęła uczennica klasy IIb Julia Stolpa, II miejsce zajęła Aleksandra Golonka z klasy IIb, III miejsce Sylwia Stańczyk z klasy IIIb i Kacper Glugla - uczeń klasy Ib.
Patrz: zdjęcia

PRZEDSTAWIENIE DLA KLAS I-III „KRECIK-ECIK SEGREGUJE ŚMIECI”

31 października odbyło się w szkole przedstawienie teatralne o charakterze profilaktycznym zatytułowane „Krecik – Ecik segreguje śmieci”. Krakowscy aktorzy wcielając się w postaci tytułowego Kreta i Liska w wesoły i ciekawy sposób przybliżyli dzieciom problem segregacji odpadów i dbania o otaczające nas środowisko. Słowem i piosenką zachęcali wszystkich do przestrzegania zasad dotyczących ochrony środowiska naturalnego. Była to wartościowa lekcja ekologii dla wszystkich maluchów.
Patrz: zdjęcia

PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM OSZCZĘDNOŚCI

Dnia 31 października 2013r. członkowie Szkolnej Kasy Oszczędności przygotowali apel zachęcający do oszczędzania. Przyjęto w szeregi SKO uczniów klasy pierwszej. Klasa IIIb zaprezentowała inscenizację pt. „Złotówka do złotówki”, w której ukazano zalety oszczędzania, korzyści płynące ze zbierania makulatury, butelek plastikowych czy nakrętek. Uzyskane w ten sposób pieniądze można składać w SKO. Oszczędzać można dla siebie lub zbierać dla innych. Zachęcono więc uczniów do kontynuowania akcji zbierania nakrętek dla chorych dzieci. Cała inscenizacja przeplatana była piosenkami „SKO – to jest to”, „Sklepik”, „Październik miesiącem oszczędności” i „Nakrętki”. Słowa piosenek oddały w pełni ideę oszczędzania w SKO i zbierania pieniędzy na szlachetne cele.
Patrz: zdjęcia

PAMIĘTAMY O DNIU WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

Dnia 30 października 2013r. uczniowie klas I-III z Bukowa pojechali na Cmentarz Parafialny i Komunalny do Wierzchowa Wsi. Ksiądz Jerzy Czaja w krótkiej rozmowie i modlitwie ukazał ważność dnia 1 i 2 listopada. Uwrażliwił na szacunek i pamięć o zmarłych. Zapalono znicze na grobach bliskich, lecz także tych zapomnianych. W atmosferze refleksji i wspominania dzieci wróciły do szkoły przygotowane na nadchodzące Święto Zmarłych.
Patrz: zdjęcia

16 PAŹDZIERNIKA – "ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI Z GŁODEM"

Już po raz piąty w naszej szkole członkowie koła PCK szkoły podstawowej oraz gimnazjum pod opieką p. J. Gałęzi i p. M Staniewskiej włączyli się w Kampanię Walki z Głodem. Członkowie szkolnego koła PCK i rozprowadzili wśród uczniów kanapki, smaczne wypieki oraz owoce. Nie tylko mogły je otrzymać dzieci z najuboższych rodzin, ale i pozostali uczniowie. Wszyscy z apetytem spożywali przygotowane smakołyki. Tym, którzy przyłączyli się do akcji serdecznie dziękujemy.

UWAGA ! KONKURSY SKO

WIERZCHOWO

SKO ogłasza konkurs dla uczniów klas I –III na PRACĘ PLASTYCZNĄ wykonaną dowolną techniką pod tytułem „NA CO WYDAM ZAOSZCZĘDZONE PIENIĄDZE?”. Prace konkursowe należy oddać do 8 listopada.
SKO ogłasza konkurs dla uczniów klas IV – VI na RYMOWANKĘ NA TEMAT OSZCZĘDZANIA. Podpisane prace konkursowe należy oddać opiekunowi do 8 listopada.

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

BUKOWO

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w uroczystym apelu z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Samorząd Uczniowski przygotował dla pracowników szkoły montaż słowno-muzyczny, skecze o nauczycielach i uczniach oraz galę oskarowo-jabłkową. Nauczyciele i pracownicy szkoły zostali nagrodzeni oskarami - jabłkami za swoją ciężką pracę w różnych kategoriach. Na koniec każdy pracownik otrzymał upominek – kubek z imieniem i nazwiskiem oraz dedykacją.
Patrz: zdjęcia

WYCIECZKA DO CZŁUCHOWA

Spotkanie z ciekawym człowiekiem
W październiku uczniowie klasy Ia i IIIa szkoły podstawowej udali się na wycieczkę do Człuchowa na ciekawą lekcję z pasjonatem historycznych żaglowców panem Alfredem Matwiejewiczem. Pan Alfred zapoznał młodych słuchaczy z historią swoich modeli, opowiedział o swojej pasji do modelarstwa oraz technikach powstawania żaglowców. Uczniowie wysłuchali interesującej lekcji, a następnie zadawali pytania dotyczące żeglarstwa. Wszyscy z podziwem przyglądali się replikom żaglowców. Wykazali się również wiedzą na temat żeglarstwa, a nawet historii wielkich odkryć geograficznych. Następnie uczniowie udali się na zamek krzyżacki, gdzie zobaczyli wirtualną rekonstrukcję zamku krzyżackiego, kulturę materialną ziemi człuchowskiej i rzemiosło artystyczne z XV-XX wieku. Podziwili również piękną panoramę miasta i najbliższych okolic z wieży zamku krzyżackiego. Na koniec maluchy udały się na spacer po parku. Wycieczka dostarczyła dzieciom wiele pozytywnych przeżyć i radości.
Wernisaż Malucha
W Bibliotece Miejskiej w Człuchowie trwa wystawa prac 8 letniej uczennicy klasy III a, Agaty Krauze, zatytułowany "Galeria Małego Artysty". Wystawiono ok. 40 prac. Są to głównie ilustracje do przeczytanych lektur, legend baśni i bajek. Zapraszamy do obejrzenia prac Agatki.
Patrz: zdjęcia

Wycieczka do Parku 1000-lecia

WIERZCHOWO

W słoneczny, ale wietrzny dzień, 4 października klasy Va i VIc uczestniczyły w wyjeździe do Parku 1000-lecia w Chojnicach. Uczniowie wraz z opiekunami obejrzeli prezentację multimedialną, ktora zawierała najważniejsze wiadomości dotyczące historii tego miejsca i jego współczesnych losów. Uczestnicy wycieczki poznali sylwetkę Juliana Rydzkowskiego, zasłużonego chojniczanina, któremu poświęcona jest szczególna rzeźba w parku, a także utrwalili wiadomości o Mikołaju Koperniku i o bitwie z 1466 r. Wybitny astronom i bitwa zostały upamiętnione na terenie parku tablicami. Uczniowie mieli okazję przyjrzeć się z bliska bardzo bogatym okazom flory, a podczas spaceru po parku podziwiali zmodernizowany i nowoczesny wyglad ścieżek rowerowych i pieszych. Nie obyło się bez zabawy - na zakończenie pobytu w Parku 1000-lecia wszyscy wspaniale bawili się na placu zabaw oraz skorzystali ze sprzętu do ćwiczeń fizycznych.
Patrz: zdjęcia

Zbiórka kasztanów

WIERZCHOWO i BUKOWO

4 października w naszej szkole rozpoczęliśmy zbiórkę karmy dla dzikich zwierząt - to już po raz 11. Tylko w tym dniu zebraliśmy ponad 500 kg karmy ale to nie wszystko. zbiórka to jedno z zadań w ramach akcji Wydawnictwa "Łowiec Polski" - Ożywić pola bieżący rok szkolny jest ROKIEM TRZNADLA. Koordynatorami akcji są Magdalena Chuć i Andrzej Bachan. O przebiegu akcji będziemy informować na bieżąco.
Patrz: zdjęcia

Święto Szkoły

WIERZCHOWO i BUKOWO

Tradycyjnie 3 października odbyły się w naszej szkole uroczystości związane z obchodami Święta Szkoły. Spędziliśmy ten dzień w szczególnej atmosferze powagi oraz życzliwej, radosnej rywalizacji między klasami.
Nasze spotkanie rozpoczęło się od imponującej, pełnej dostojeństwa i uśmiechu prezentacji pierwszoklasistów. Ważnoś chwili podkreślały symbole narodowe, które dzieci z dumą prezentowały podczas swojego występu.
Świetnie przygotowana część artystyczna poprzedziła moment, na który najmłodsi uczniowie czekali z niecierpliwością ślubowanie. Tekst przysięgi odczytała pani Joanna Rybińska - Bryza - wychowawczyni klasy Ib. Ucziowie klas I a i b zgodnie ślubowali być przede wszystkim godnymi uczniami i serdecznymi przyjaciółmi. Ciepłe słowa skierowała do najmłodszych dyrektor szkoły, pani Beata Wulczyńska. Po życzeniach wytrwałości, cierpliwości i powodzenia, pasowała każdego pierwszaka na ucznia. Później już tylko same przyjemności: dyplomy i słodkości, których współfundatorem był pan Sołtys Wierzchowa Zdzisław Neumann. Z orderem przyjaźni i słodyczami dla pierwszoklasistów przyjechała grupa starszaków z przedszkola w Ględowie, wraz z wychowawczynią p. Dorotą Krauze.
Na koniec części oficjalnej pani Dyrektor zaprosiła wszystkich do zatańczenia ZUMBY, którą poprowadziła p. Janina Rafalska
Chociaż bohaterami dnia byli najmłodsi, to i starsi mogli zabłysnąć umiejętnościami i talentem aktorskim. Wychowawcy klas IV - VI z Bukowa i Wierzchowa przygotowali dla uczniów gry, zabawy i tańce. Uczniowie klas II i III uczestniczyli w rozgrywkach i grach sportowych, sprawdzali swoją wiedzę w rozwiązywaniu krzyżówek, rebusów oraz różnorodnych łamigłówek. Następnie uczniowie przed szkołą malowali grupowo kredą.
Pani dyrektor Beata Wulczyńska wręczyła wszystkim uczniom słodkie upominki.
Kolejne obchody Święta Szkoły dopiero za rok…
Patrz: zdjęcia

DZIEŃ CHŁOPAKA

BUKOWO

Dnia 30 września w naszej szkole obchodziliśmy Święto Chłopaka. Samorząd uczniowski przygotował wiele atrakcji zarówno dla klas I-III jaki i IV-VI. Chłopcy mogli wykazać się zręcznością, bystrością, refleksem i sprawnością fizyczną. Tak więc wiązali krawaty, rozpoznawali marki samochodów, sportowców, jedli murzynki na czas, sprawdzali się w konkurencjach sportowych. Młodsi chłopcy rozpoznawali też postacie z bajek, za które przebrały się dziewczynki. W trakcie rywalizacji chłopców dziewczynki rysowały portrety wybranych chłopców, a oni musieli później odszukać siebie na anonimowych portretach. Za poprawnie zaliczoną konkurencję zdobywało się punkty – cukierki. Najwięcej cukierków i miano „Odlotowego chłopaka” uzyskali : z klas I-III Paweł Matczak, natomiast z klas IV-VI Patryk Petelski. Dziewczynki wybrały też drogą głosowania wrzucając do urny głosy na najsympatyczniejszego chłopaka, którym został Kacper Gliniecki – uczeń klasy IVb.
Patrz: zdjęcia

BEZPIECZEŃSTWO BARDZO WAŻNA SPRAWA!

WIERZCHOWO

30 września 2013r. klasę Ia oraz Ib odwiedzili funkcjonariusze Straży Gminnej z Człuchowa, którzy przeprowadzili interesujące zajęcia na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym w ramach akcji ”Świeć przykładem-bądź widoczny na drodze”. Strażnicy omówili zasady poruszania się po drogach ze szczególnym uwzględnieniem właściwych nawyków i postaw uczestników ruchu drogowego oraz zagrożeniami z jakimi mogą się spotkać na drogach. Sprawdzili również znajomość niektórych znaków i zasad drogowych. Zwrócili również uwagę na konieczność noszenia elementów odblaskowych. Na koniec każdy pierwszoklasista otrzymał torbę w której można było znaleźć książkę – kolorowankę, kamizelkę odblaskową, słodycze itp.. Dziękujemy przedstawicielom straży gminnej za cenne wiadomości oraz za otrzymane upominki.

BUKOWO

30 września do uczniów klasy Ib przyjechali pracownicy Straży Gminnej w Człuchowie, którzy przeprowadzili pogadankę dotyczącą zachowania bezpieczeństwa popartą pokazem multimedialnym. Uczniowie uważnie słuchali rad pracowników straży i bardzo chętnie włączali się do rozmowy. Na koniec spotkania uczniowie otrzymali od pracowników straży gminnej upominki, z którym bardzo się ucieszyli.
Patrz: zdjęcia

OGNISKO KLASY Va

WIERZCHOWO

Nasza klasa Va skorzystała z ostatnich pogodnych dni tej jesieni i zorganizowała ognisko dla uczniów i rodziców. Razem z wychowawczynią, Justyną Kaczyńską, piekliśmy kiełbaski, a po posiłku wspólnie bawiliśmy się w "dwa ognie" oraz zabawy w grupach. Wspaniale spędziliśmy czas!
Patrz: zdjęcia

Sprzątanie Świata 2013

Bukowo

21 września uczniowie naszej szkoły wzięli udział w corocznej akcji Sprzątania Świata! Hasłem przewodnim było "Odkrywany czystą Polskę".
Patrz: zdjęcia Bukowo

Wybory do RSU 2013

Bukowo

13 września odbyły się wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego w Bukowie.
Patrz: zdjęcia

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2013/2014

WIERZCHOWO

2 września o godz. 8.00 nastąpiła inauguracja nowego roku szkolnego 2013/2014, którą rozpoczęła swym przemówieniem dyr. szkoły p. B. Wulczyńska, po przywitaniu uczniów, rodziców i nauczycieli, szczególnie radośnie i troskliwie przywitała w gronie uczniów pierwszoklasistów. Minutą ciszy została uczczona pamięć wszystkich, którzy zginęli w II wojnie światowej. Pani Dyrektor zadzwoniła symbolicznym dzwonkiem otwierając nowy rok szkolny. Na koniec uroczystości głos zabrał Strażik Gminny Mariusz Karwasz.
Po apelu uczniowie rozeszli się do klas, w których wychowawcy przypomnieli im o zachowaniu bezpieczeństwa w szkole, oraz w drodze do i ze szkoły.
Patrz: zdjęcia

BUKOWO

02 września w Bukowie o godz. 10.30 pani dyrektor Beata Wulczyńska uroczyście powitała na inauguracji roku szkolnego 2013/2014 przybyłych uczniów, nauczycieli, rodziców i gości. Przypomniała również, że w tym dniu przypada 73 rocznica wybuchu II wojny światowej. Szczególne ciepłe słowa skierowała do młodzieży szkolnej, życząc jej samych sukcesów w nauce. Na koniec przypomniała wszystkim uczniom o zachowaniu bezpieczeństwa w szkole oraz w czasie drogi do i ze szkoły. Po uroczystości uczniowie udali się do klas na spotkanie ze swymi wychowawcami, a następnie na mszę św.
Patrz: zdjęcia
strona główna